frank
středa | 25. 03. 2015 | 19:30
Frank
| | |
95 min.

režie: Lenny Abrahamson| scénář: Jon Ronson, Peter Straughan | kamera: James Mather | hudba: Stephen Rennicks | hrají: Michael Fassbender, Maggie Gyllenhaal, Domhnall Gleeson, Tess Harper, Scoot McNairy, Hayley Derryberry, Matthew Page, Travis Hammer, François Civil, Mark Huberman

↓ Stáhnout v PDF

Snímek Frank natočil podle scénáře Jona Ronsona a Petera Straughana irský režisér Lenny Abrahamson. Ronson se zcela otevřeně inspiroval svými zkušenostmi s nekonvenčním komikem a hudebníkem Chrisem Sieveyem a jeho alter egem Frankem Sidebottomem, jemuž je film také věnován.

Název snímku se může zdát do jisté míry zavádějícím. Frank a jeho kapela jsou sice významnými hybateli děje, hlavním hrdinou je však mladý, ambiciózní a velmi nenadaný Jon Burroughs, který se touží stát uznávaným hudebníkem. Poněkud netradičním způsobem dostává od podivné skupiny The Soronprfbs nabídku zastoupit klávesistu, který se pokusil spáchat sebevraždu. S členy skupiny odjíždějí nahrát album kdesi do irské divočiny, kde začíná spontánní, ale neproduktivní příprava nahrávání. Jon blíže poznává tajemného frontmana kapely, Franka, jenž nosí a nikdy nesundává obří papírmašovou hlavu. Rozpozná v něm génia a snaží se jeho potenciál využít. Naráží ovšem na odpor a nedostatek ambicí zbytku skupiny. Přesto se o svých zážitcích dělí na internetu. Čím víc lidí jeho články a tweety čte, tím víc stoupají jeho ambice. Jon nakonec přesvědčí Franka, že The Soronprfbs mají na to stát se slavnými. A zde je kámen úrazu. Dochází ke střetu dvou světů s protikladnými vizemi a záměry. Kapela je příliš uzavřená do sebe a snaha dostat ji mezi lidi má katastrofální následky.

Jednou z nejpozoruhodnějších částí vyprávění je, jak se vyjadřuje k internetovému sdílení. Od začátku Jon internet – tak jako většina z nás – využívá k tomu, aby projevil svoji osobnost, a snaží se ho tak zároveň učinit zajímavějším. Svými tweety, blogovými články a videi na YouTube, představuje The Soronprfbs široké veřejnosti. Tu ale nezajímá jejich hudba, ale šílené kreace, které během její produkce vytváří, což narušuje iniciativu skupiny dělat originální a nápaditou hudbu. Pro Jona může být Frank hudební génius, pro internetový svět je to ale šílenec s plastovou hlavou, mýtus, fenomén. Jon ho tak postupně začne také vnímat, zapomíná, že Frank je duševně nemocný a jeho chorobu zaměňuje za genialitu. Frank sice má veliký talent, jenže Jon se ho snaží nasměrovat na cestu, která Frankovu genialitu i zdraví ubíjí. Příliš pozdě si uvědomuje, co vlastně dělá. Internet se ukazuje jako další prostředek k vytváření iluzí. Když o ně Jon přijde, nastavuje mu internet ošklivé zrcadlo jeho vlastních chyb. Jelikož jsou tweety a blogování součástí obrazu, stávají se výrazovým prostředkem nejen Jona, ale i samotného vyprávění. Ostatně díky odezvě na Jonovy videa a zprávy na internetu se děj posouvá dál.

Film se prezentuje jako komedie, což podporuje i svižně nastříhaný a optimistickou hudbou podbarvený trailer. Ze začátku to opravdu na absurdní komedii vypadá. S každou minutou ale snímek mění podtón, až dojde ke katastrofě, kdy Frank téměř přijde o život. Tato žánrová proměna je velmi plynulá, a ačkoli pár úsměvných momentů lze nalézt i v druhé polovině, není to už příliš veselý smích. Absurdita, které se divák zpočátku směje, přestává být legrační. Uvědomuje si, že polovina postav trpí mentální poruchou, ale bere to jako součást filmové komiky. Jenomže jak už to v životě bývá, psychické problémy nejsou vtipné. A lidé, kteří je u jiných využívají k vlastnímu prospěchu, už vůbec ne.

Frank se tak ladně proměňuje z absurdní, suché komedie, v poněkud hořkou tragédii. Vzniká tak tragikomedie, jež víc a víc prohlubuje otázku lidskosti, zklamání a smíření. Svým způsobem se jedná o psychologické drama, dokazující, že každý člověk bojuje s nějakým vlastním nepravdivým přesvědčením, které nutně vede k deziluzi. To je jedno z nosných témat snímku, které se týká prakticky všech postav.

Klára Feikusová

Charisma a genialita hudebníka Franka s obří umělou hlavou a zvláštní děsivost jeho spoluhráčky Clary uhranou začínajícího muzikanta Johna natolik, že se k této podivné kapele touží přidat. Co se ale stane, když se střetnou dva tak odlišné světy? A co se doopravdy skrývá uvnitř Frankovy hlavy? Oceňovaný irský režisér Lenny Abrahamson excelentně smíchává komedii s prvky dramatu a mysterióznosti, zároveň se drží konceptu typického pro hudební filmy.