er2
pondělí | 28. 04. 2014 | 20:30
zdarma
Everyday Rebellion
| | |
118 min.

režie: Arash T. Riahi, Arman T. Riahi | scénář: The Riahi Brothers | hudba: Karwan Marouf

↓ Stáhnout v PDF

KAŽDODENNÍ VZPOURA

Everyday Rebellion | Rakousko, Švýcarsko | 2013 | 118 min.

| režie: Arash T. Riahi, Arman T. Riahi | scénář: The Riahi Brothers | hudba: Karwan Marouf

17. prosince 2010 zažehl Muhammad Buazízí v Tunisku vlnu revolucí, jež dostala později název Arabské jaro a otřásla téměř všemi politickými režimy tamního regionu. 17. září o rok později pak započalo v Zucotti parku (NYC) své působení protestní hnutí Okupuj Wall Street, které záhy nabralo, coby Occupy Movement, celosvětového rozměru. Jeho iniciátoři čerpali inspiraci mimo jiné z tzv. Hnutí rozhořčených ve Španělsku, reagujícího na, tehdy již čtyři roky trvající, hospodářskou krizi v zemi. A takto bychom mohli pokračovat dlouze. Protestních uskupení, ať už celonárodních, či těch, jež čítají pouze hrstku členů, vyvstalo v posledních letech mnoho; přičemž zdaleka ne všem se podařilo dosáhnout vytyčeného cíle. Důkazem toho nám nejbližším budiž současná situace na Ukrajině.

Společné pak mají tato hnutí to, že při šíření jejich myšlenek sehrála nezastupitelnou roli média. Jako příklad můžeme jmenovat fotografii „ženy v červeném“. Vysokoškolská učitelka Ceyda Sungur na ní čelí policistovu agresivnímu útoku pepřovým sprejem. Žena se stala symbolem nepokojů proti nahrazení istanbulského parku Gezi nákupním centrem a fotografie se objevila snad ve všech západních denících. Politickou situací v Turecku se následně začaly zaobírat i světové politické špičky.

Filmové reflexe výše zmíněných událostí jsou různého charakteru, od amatérských videí zachycených mobilními telefony (jež plnily hlavně zpravodajskou funkci během protestů) po časosběrné snímky natočené profesionálními filmaři. Nejúspěšnějším z nich se stal film The Square provázející diváka téměř třemi lety revoluce a dění okolo egyptského náměstí Tahrir. Na úzké skupiny aktivistů se zaměřily např. Pussy Riot: A Punk Prayer nebo Ukraine Is Not a Brothel. Některé tematicky spřízněné snímky však sklouzly k laciné propagandě a hnutím spíše uškodily (Occupy Love).

Bratři Riahi se rozhodli pojmout téma protestů co nejšíře a ukázat, co jednotlivá hnutí spojuje. Tento přístup s sebou nutně nese riziko povrchnosti, kterému se jim ovšem podařilo vcelku vyhnout. Everyday Rebellion je barevnou koláží, z níž někteří protagonisté vystupují více, jiní méně. O jednotlivých hnutích se nedozvídáme mnoho nového, avšak jako průřez bouřlivými událostmi posledních let slouží film dobře. Navíc dává nahlédnout do diskuzí a vybízí diváka k přemýšlení, což je přesně způsob, jak ukázat, že se tvůrci zvolené téma týká každého z nás.

Robert Jaworek

„Democracy is like love. You need to make it everyday.'' Dokumentární snímek Každodenní vzpoura bratrů Riahi mapuje stěžejní nenásilné protesty a povstání, které se odehrály v posledních pěti letech po celém světě. Významné světové organizace vybízí diváky, aby svůj nesouhlas se společenskou a politickou situací vyjádřili, a to jakoukoliv kreativní formou bez užití násilí. Snímek měl premiéru na konci loňského roku a byl oceněn na mnohých evropských festivalech. V České republice byl uveden pouze jednou na festivalu Jeden svět v Praze.

Film promítneme v originálním znění s českými titulky.