kmen2
středa | 29. 10. 2014 | 19:30
60 / 40 Kč (pro držitele průkazu AČFK)
Plemja
| | |
130 min,

režie: Miroslav Slaboshpitsky | scénář: Miroslav Slaboshpitsky | kamera: Valentyn Vasjanovyč | hudba: Sergey Stepanskiy | hrají: Grigoriy Fesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy, Alexander Dsiadevich, Yaroslav Biletskiy, Ivan Tishko, Alexander Osadchiy

↓ Stáhnout v PDF

Kmen / Plemja, Miroslav Slaboshpitsky, Ukrajina / Nizozemsko, 2014, 130 min.

Celovečerní filmový debut ukrajinského režiséra Miroslava Slaboshpitskyho bez příkras zobrazuje život na speciální internátní škole pro hluchoněmé. Hlavní hrdina se snaží začlenit do komunity dospívajících, v níž jsou nastolena přísná pravidla, která není radno opomíjet. Mladík se však zaplete s jednou členkou „kmene“, zamiluje se do ní, a nepsané zákony kmene jsou rázem porušeny. Film není uváděn s titulky a divákovi je tak utajeno sdělení ve znakové řeči, která slouží k domluvě postavám filmu. Ve filmu zkrátka nepadne jediné slovo. Režisér se tak navrací k původním koncepcím němé éry, kde děj vyjadřuje pomocí obrazu. Kamil Fila ve své recenzi Drsný kmen neslyšících uvádí režisérova slova: „Chtěl jsem natočit realističtější, přirozenější verzi němého filmu, jemuž by diváci snadno porozuměli. Znaková řeč je jako tanec, balet, pantomima, divadlo kabuki. Grotesknost je ale jen zdánlivá, lidé tak skutečně komunikují."

Autor snímku Miroslav Slaboshpitsky se narodil v Kyjevě, kde vystudoval filmovou režii na Kyjevském státním institutu divadla a umění. Po škole působil ve filmovém studiu Dovzhenko v Kyjevě a v petrohradském studiu Lenfilm. Scénáristicky se podílel na několika televizních filmech. Za svou povídku Černobylský Robinson byl oceněn na Ukrajinské Scénáristické soutěži. Se svým krátkometrážním debutem Intsydent (2006) režisér soutěžil na 25 festivalech v 17 zemích. Kromě filmu Intsydent (2006) si Slaboshpitsky píše scénáře sám. Jeho krátkometrážní snímky Diagnóza (2009) a Hluchota (2010) byly uvedeny na berlínském filmovém festivalu Berlinale a oba byly nominovány na Zlatého medvěda. Za krátký film Jaderný odpad (2012) obdržel Stříbrného leoparda na filmovém festivalu v Locarnu a nominaci na cenu Evropské filmové akademie. Kmen (2014) jakožto režisérův první celovečerní film byl poprvé uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, kde získal Velkou cenu kritiky. Tuzemská premiéra se konala na Mezinárodním Filmovém Festivalu v Karlových Varech a svým syrovým zobrazením kmene hluchoněmých a brutalit, které se odehrávají na plátně s lehkou samozřejmostí, zaujala běžné diváky i přední filmové kritiky.

Ivana Formanová

Tíživá atmosféra. Snímek, ve kterém nepadne jediné slovo. Teenager Sergey nastupuje do internátní školy pro hluchoněmé. Přidá se ke skupině s přísnými pravidly, která si říká kmen. Postupně se přizpůsobuje jejich pravidlům, avšak jen do té doby, než se zamiluje do jedné z prostitutek... Drsný realistický snímek ukrajinského režiséra Miroslava Slaboshpitskyho slibuje nevšední filmový zážitek.

Film promítneme v originálním znění s českými titulky.