slow-west-dsc0516rgb
středa | 18. 11. 2015 | 19:30
60 Kč / 40 Kč s kartičkou AČFK
Slow West
| | |
84 min.

režie: John Maclean | scénář: John Maclean | kamera: Robbie Ryan | hudba: Jed Kurzel | hrají: Kodi Smit-McPhee, Michael Fassbender, Ben Mendelsohn, Caren Pistorius, Tawanda Manyimo, Brooke Williams, Jeffrey Thomas, Michael Whalley, Alex MacQueen, Rory McCann, Andy McPhee, Kalani Queypo, Edwin Wright, Stuart Bowman

↓ Stáhnout v PDF

Slow West je typickým představitelem moderního westernu v tom smyslu, že se k pravidlům žánru staví autorsky. Nesnaží se je inovovat, spíše kombinuje jejich dodržování s překračováním ne nepodobným tomu, které činili Jim Jarmusch v Mrtvém muži nebo bratři Coenové v Opravdové kuráži. 

Pro Brita Johna Macleana je Slow West prvním celovečerním filmem, který režíroval. Předtím natočil pouze dva krátké filmy (v nichž také vystupuje Michael Fassbender, jeden z hrdinů Slow West), kterým předcházelo osmileté hraní v kapele The Beta Band, pro niž také vytvořil několik videoklipů. Už zde se projevily, pro jeho první celovečerní film typické, prvky alternativního přístupu k zavedeným žánrům, cit pro vytříbený vizuální styl (Maclean studoval výtvarné umění) a až krutá vážnost kombinovaná s humorem. 

Slow West vypráví příběh mladíka Jaye Cavendishe (Kodi Smit‐McPhee) z irské aristokratické rodiny. Jay se zamiluje do chudé dívky, která pak důsledkem nehody musí s otcem uprchnout do amerického Colorada. Jay se ji rozhodne sám najít. Cestou se setká se Silasem (Michael Fassbender), zkušeným lovcem odměn, který ho má za úplatu bezpečně dovést k cíli. 

Zatímco ukázky střihem i hudbou představují Slow West jako poměrně svižný film, ten je, i přes svoji krátkou stopáž, díky delším záběrům a opakujícímu se nedramatickému hudebnímu motivu spíše pomalejší. Více než na samotné vyprávění se zaměřuje na emoce a motivy, které vyprávění zprostředkovává. Ve střihu, kompozici mizanscény, rámování i volbě barevného schématu filmu (které je většinou psychedelicky přeexponované a často explicitně významotvorné) se objevují prvky surrealismu a bizarní doslovnosti. Ty, spolu se slovy vypravěče, představují viděné jako mýtus, součást folklóru a dějin, na jednu stranu plných ideálů, na druhou nebezpečí.

Už zmíněná, pro film dominantní dualita reality/krutosti a naivity/humoru je manifestována nejen ve dvou hlavních postavách, ale prolíná se celým filmem, v celku vytvářejíc poeticky realistický obraz světa za hranicemi pravidel. Jeho každodenní divoké surovosti dávají smysl jen gesta lásky a přátelství, ačkoliv i ta se stávají oběťmi. Dalším z důležitých témat filmu je také emigrace Evropanů do USA. Režisér tím reaguje na tradici westernu, která v tomto ohledu většinou zcela opomíjí fakt, že na přelomu 18. a 19. století pocházela nezanedbatelná část obyvatel „Divokého západu“ původně ze Skotska a Irska. Ve spojitosti s tím se o filmu jeho režisér často zmiňuje jako o “existenciálním evropském road movie”, jeho děj i samotné okolnosti vzniku jsou totiž náhledem outsidera do americké historie a tradice. 

Slow West je mýtem, nepřikrášleně ale ukazuje základy americké civilizace a důsledky násilí v nich zakořeněného.

Tomáš Chebek

Akční western Slow West režiséra Johna Macleana slibuje atmosférickou podívanou na divoký západ. Jednoho dne šestnáctiletý kluk jménem Jay vycestoval z chladného Skotska na západ do Ameriky, aby našel svou lásku. Putuje společně s nájemným zabijákem Silasem, který ho má na cestě západem ochránit. Čeká je řada zvratů a nelítostných padouchů... Snímek získal v roce 2015 ocenění na Sundance festivalu za nejlepší drama.

Film promítneme v originálním znění s českými titulky.