25762-default-katalog_2014_special-events_walesa_wf-2
středa | 19. 11. 2014 | 19:30
60 Kč // 40 Kč (pro držitele průkazu AČFK)
Wałęsa. Człowiek z nadziei
| | |
127 min.

režie: Andrzej Wajda | scénář: JanuszGłowacki | kamera: Pawel Edelman | hrají: Robert Wieckiewicz, Agnieszka Grochowska, Zbigniew Zamachowski, Iwona Bielska, Maria Rosaria Omaggio a další

↓ Stáhnout v PDF

Walesa: Člověk Naděje

Wałęsa, Człowiek z nadziei | Polsko | 2013 | 127 min.

režie: Andrzej Wajda | scénář: Janusz Głowacki | kamera: Pawel Edelman | hrají: Robert Wieckiewicz, Agnieszka Grochowska, Zbigniew Zamachowski, Iwona Bielska, Maria Rosaria Omaggio a další

Každý národ má ve své historii člověka, ke kterému vzhlíží a jehož příklad následuje. U nás je to například Václav Havel, u polských sousedů právě Lech Wałęsa, zpočátku obyčejný elektrikář zaměstnaný v loděnicích, který se ovšem zasloužil o postupný pád komunistické nadvlády, stál v čele hnutí Solidarita a nakonec obdržel i Nobelovu cenu za mír. Jeho cestu nejen za Nobelovou cenou se rozhodl sledovat režisér Andrzej Wajda ve svém filmu Walesa: Člověk naděje.

Jak už bylo zmíněno, Lech Wałęsa patří k polským symbolům lidského vzdoru a pádu komunismu. Stejně jako Václav Havel strávil nezanedbatelnou část svého života ve vězení, burcoval a probouzel lid. Stejně jako Václav Havel stál v čele nejen davu, ale nakonec i státu, když v roce 1990 vyhrál prezidentské volby a prezidentem nekomunistického Polska byl až do roku 1995. Wałęsa ovšem o pozici vůdce davu zpočátku vůbec nestál. Byl jen obyčejným elektrikářem, který se ale nebál mluvit před lidmi a k lidem.

Je zcela na místě, že Wałęsův příběh vzal do rukou režisér Andrzej Wajda. Wajda je nejuznávanějším polským režisérem a je tedy logické, že se Wałęsova životního příběhu ujal právě on a převedl jej do nejúspěšnějšího polského filmu roku 2013. Andrzej Wajda je stálicí na režisérské scéně; svůj smysl pro životní příběhy prokázal především u dramat Katyň či Pan Tadeáš a za své celoživotní dílo získal dokonce Oscara. Kontroverznost Wajdových námětů se snoubí s kontroverzností obestírající Wałęsův život. Názory na působení předsedy hnutí Solidarita se totiž dodnes mezi lidmi drasticky liší.

Celý příběh se odehrává na pozadí rozhovoru, který s Wałęsou vede italská novinářka. Ta ovšem není obeznámena s polskou historií a skrze leckdy zřejmé dotazy funguje jako spojka mezi divákem a Wałęsou. Wajda líčí Wałęsův osud prostřednictvím flashbacků a archivních záběrů z protestů a stávek. Wałęsův osud je nicméně především líčen samotným Wałęsou, což podmiňuje značnou míru subjektivity.

Přesto snímek nezabředává do sentimentálního bahna a díky undergroundové hudbě a naturalistickému zpodobnění exaktně vystihuje onu neveselou atmosféru osmdesátých let.

Hlavní roli ztvárnil Robert Wieckiewicz, který svým civilním vystoupením nerozptyluje diváka od ústředního děje. Velice střídmě ovšem poukazuje na Wałęsovy známé nedokonalosti. Ať už se jedná o pověstnou aroganci, o které Wałęsa ve filmu sám před novinářkou mluví, či touze po slávě. Wieckiewicz však rozhodně nestrhává pozornost jen na sebe a nechává prostor také Agnieszke Grochovské v roli Wałęsovy ženy. Grochovská, i přes veškerou zátěž obklopující život ženy známého politika, často situaci odlehčuje a vnáší do příběhu potřebnou dávku humoru.

Walesa: Člověk naděje je snímkem stvořeným nejen pro fanoušky světových dějin, ale také pro ty, kteří se touží nenáročnou formou dozvědět více o muži, který je spojován s moderními dějinami postkomunistických zemí a bývá stavěn po bok Václava Havla a jiných.

Karolína Stránská

Životopisný snímek o Lechu Wałęsovi, prvním polském prezidentovi zvoleném v demokratických volbách. Wałęsa stál v čele hnutí Solidarita, které vystupovalo proti komunistickému režimu. Stal se symbolem svobody a pádu totalitního režimu. Snímek vznikl k příležitosti jeho 70. narozenin. Silný životní příběh v podání uznávaného režiséra Andrzeje Wajdy.

Film promítneme v originálním znění s českými titulky.